Press "Enter" to skip to content

Čo s firmou, ktorej sa chcete zbaviť?

Môže existovať niekoľko dôvodov, prečo sa podnikateľ rozhodne, že bude výhodnejšie, ak konkrétnu podnikateľskú činnosť ukončí, resp. že bude chcieť nadobro zrušiť svoju spoločnosť. Konkrétne sa v tomto prípade používa pojem- bude ju chcieť zlikvidovať. Pretože nestačí len ukončenie jej činnosti, aby prišlo k jej oficiálnemu zrušeniu bez ďalších pohľadávok, musí prebehnúť jej zlikvidovanie.

  • Prípadne jej predaj inému záujemcovi a prepísanie na nového majiteľa.

dohoda, podanie rúk

Stáva sa to. Ten fakt, že o založenú spoločnosť po čase jej majiteľ stratí z rôznych dôvodov záujem. Nechce sa jej ďalej venovať, no aj napriek tomu si musí plniť administratívne úkony s ňou spojené. Bolo by pre neho časovo lepšie, ak by sa jej vzdal. O niektoré takéto spoločnosti je na trhu dopyt, o iné nie. Veľký dopyt je po tých, čo sú zaregistrované ako platcovia DPH a majú za sebou minimálne niekoľkoročnú históriu.

Potom je tu ale aj ďalšia možnosť, ktorá už bola spomenutá vyššie, môže prebehnúť kompletná likvidácia firmy sro. Je to proces z časového hľadiska náročnejší (môže trvať niekoľko mesiacov), ale postará sa o kompletné zbavenie pohľadávok a firma skrátka oficiálne prestane existovať. To znamená, že bude vymazaná z Obchodného Registra, pričom zostávajúci majetok bude vyplatený majiteľovi, resp. spoločníkom. V prípade likvidácie vravíme o všeobecne náročnom, ale funkčnom procese, ktorý je preto vhodné prenechať do rúk odborníkom. Službám, ktoré sa týmto oborom zaoberajú, dnes sa dajú ľahko nájsť a skontaktovať aj cez internet. Vybaví sa takzvaný vstup s.r.o. do likvidácie a následne kroky, čo budú viesť k jej vymazaniu z OR.

zmluva, dohoda

Do tretice sa hodí spomenúť možnosť, akou je zlúčenie tejto firmy v prípade, ak disponujete viacerými spoločnosťami. To znamená, že vaša nechcená spoločnosť sa môže zlúčiť s tou aktívnou, pričom výsledkom bude jedna fungujúca firma. Aj zlúčenie je potom potrebné zapísať do Obchodného Registra (do 5 dní).