Časť VI. - ukončenie činnosti s likvidáciou
1. Ukončenie činnosti spoločnosti Veriteľ a.s. likvidáciouSpoločnosť Veriteľ, a.s. vstúpila do likvidácie dňa 1.2.2006, likvidácia bola ukončená dňa 15.6.2006 a z Obchodného registra bola spoločnosť vymazaná dňa 8.7.2006. Na základe údajov z účtovných závierok bol stav finančných prostriedkov, s ktorými disponovala spoločnosť Veriteľ, a.s. /bankové účty a pokladňa spolu/ nasledovný:
Z mimoriadnej účtovnej závierky spoločnosti, zostavenej za účtovné obdobie likvidácie spoločnosti, t.j. za obdobie od 01. 02. 2006 do 15. 06. 2006 vyplýva, že majetkový zostatok, ktorý vyplynul z likvidácie spoločnosti bol vo výške 649,5 Sk (Tabuľka č. 24), pričom likvidačný zostatok spoločnosti pozostával z peňažných prostriedkov na bankovom účte. Tabuľka 24 Zisk spoločnosti Veriteľ, a.s. podľa účtovných závierok bol nasledovný:
Likvidácia je proces vedený na to určenou a oprávnenou osobou, ktorého účelom je vysporiadanie majetkových pomerov likvidovaného subjektu – zrušenej právnickej osoby a ktorý je právne nevyhnutný pre to, aby mohlo dôjsť k zániku právnickej osoby. Podľa § 72 Obchodného zákonníka likvidátor robí v mene spoločnosti len úkony smerujúce k likvidácii spoločnosti. Likvidácia je možná len vtedy, ak aktíva sú vyššie ako sú pasíva a všetci veritelia budú uspokojení. V prípade, ak pasíva sú vyššie ako aktíva, v dôsledku čoho by bolo možné uspokojiť len niektorých veriteľov na úkor iných, tak z tohto dôvodu (predlženia spoločnosti) Obchodného zákonníka ukladá likvidátorovi povinnosť podať, bez zbytočného odkladu, návrh na vyhlásenie konkurzu. Dôvodom, prečo Obchodný zákonník ukladá túto povinnosť likvidátorovi je, že v konkurznom konaní je stanovené pomerné uspokojenie veriteľov podľa určeného poradia. S poukazom na § 75 ods. 1 Obchodného zákonníka je likvidácia skončená zostavením účtovnej závierky spolu s konečnou správou o priebehu likvidácie, návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku a ich schválením orgánom spoločnosti. Z uvedeného vyplýva, že likvidácia je ukončená po speňažení aktív a uspokojení veriteľov, ktorí si prihlásili svoje nároky. Koniec likvidácie je právne relevantná skutočnosť, pretože od nej plynie likvidátorovi lehota na podanie návrhu na výmaz obchodnej spoločnosti z obchodného registra. 2. Použitie likvidačného zostatkuLikvidačný zostatok spoločnosť Veriteľ, a.s. previedla v súlade s UzV č. 575/2006 v sume 650 850 357,89 Sk na účet: „Iné nedaňové príjmy Ministerstva zdravotníctva SR“ nasledovne: Tabuľka 25
Stav na bankovom účte č. 01423129003/8080 spoločnosti Veriteľ, a.s., vedeného v HVB banke ku dňu účtovnej závierky (15.06.2006) predstavoval sumu 751 734 180,13 Sk. Prevody na účte až do jeho zrušenia k 30.06.2006 boli nasledovné: Tabuľka 26 3. Archivácia dokumentácie spoločnosti Veriteľ, a.s.Doklady spoločnosti Veriteľ, a.s. archivované v archíve MF SR sú neúplné a nedávajú verný obraz o hospodárení spoločnosti. Z dostupných dokladov bolo zistené, že registratúrne záznamy pochádzajúce z obdobia činnosti spoločnosti Veriteľ, a.s. za roky 2003 - 2006 so znakom hodnoty „A“, ktoré bola likvidátorka spoločnosti povinná v zmysle zákona č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach, po výmaze spoločnosti z obchodného registra, uložiť do Štátneho archívu MV SR v Bratislave, neuložila. K dokladom, ktoré sa nachádzajú v archíve MF SR likvidátorka priložila list, ktorým predstierala situáciu, že o uloženie dokladov do štátneho archívu písomne požiadala. Uvedenú skutočnosť popiera list č. AII/2007/723-EA z 18. 05. 2007, ktorým štátny archív oznámil, že likvidátorka nikdy nepožiadala o archiváciu dokladov so znakom hodnoty „A“, žiadne doklady na archiváciu neodovzdala, resp. archív neprevzal žiadne archívne dokumenty spoločnosti Veriteľ, a.s. do svojej úschovy. Citovaný zákon určuje záväzný postup pri archivácii spisov a agendy likvidovanej spoločnosti, skartačný plán organizácie a spôsob zaradenia jednotlivých druhov písomnosti do skartačných znakov. Zaradením písomností do týchto znakov sa určí doba, počas ktorej zostávajú písomnosti uložené v spisovniach organizácie, resp. v štátnom archíve MV SR. Ďalšie údaje o archivácii dokumentácie a zoznam písomnosti, ktoré majú byť v zmysle zákona o archivácii označené skartačným znakom hodnoty „A“, tvoria Prílohu č. 11. 4. Orgány spoločnostiV zmysle § 184 Obchodného zákonníka akciová spoločnosť zriadila ako svoje orgány valné zhromaždenie, predstavenstvo a dozornú radu. Najvyšším orgánom spoločnosti je valné zhromaždenie. Podľa výpisu z obchodného registra zo dňa 12.01.2006 štatutárnym orgánom spoločnosti bolo predstavenstvo, ktoré riadilo činnosť spoločnosti a konalo v jej mene. Predsedníčkou predstavenstva bola Ing. Sylvia Bock, členovia boli Ing. Juraj Melicher a Emilia Rojko. Dozorná rada mala v zmysle Obchodného zákonníka plniť v spoločností predovšetkým kontrolnú funkciu, keďže do jej pôsobnosti patril dohľad nad činnosťou predstavenstva a celou činnosťou spoločnosti. Predsedom dozornej rady bol Ing. Vladimil Podstránsky (štátny tajomník MF SR), členmi dozornej rady boli Ing. Daniel Végh, Ing. Janka Červenáková (vedúca služobného úradu MF SR), Ing. Eleonóra Janíková a Ing. Jana Ježíková. Medzi základnou trojicou orgánov by mala byť, pokiaľ ide o ich pôsobnosť, určitá rovnováha. Valné zhromaždenie vyjadruje záujmy akcionárov, predstavenstvo vyjadruje záujmy manažmentu a dozorná rada dohliada na výkon pôsobnosti predstavenstva. 5. Trestná zodpovednosť |
Ďalšie kapitoly
- Časť I. - základné údaje, zdroje financovania
- Časť II. - zdravotnícke zariadenia
- Časť III. - zdravotné poisťovne
- Časť IV. - Sociálna poisťovňa
- Časť V. - nedostatky a nezrovnalosti
- Časť VI. - ukončenie činnosti s likvidáciou
- Časť VII. - záver
- Prílohy
Správa pripisuje činnosti spoločnosti Veriteľ, a.s. nesprávne očakávania. Cieľom oddlženia nebolo zastavenie rastu dlhu, ale oddlženie delimitovaných zariadení. Na zastavenie rastu dlhu slúžili iné nástroje: vlastnícke a manažérske zmeny ako aj zmena právnej formy (prechod z mäkkých do tvrdých rozpočtových obmedzení).
Správa používa údaje o zadlženosti rezortu k 31. 12. 2006, hoci jej autori mali k dispozícii i údaje o rok aktuálnejšie. Podľa vývoja zadlženosti uvedených zdravotníckych zariadeni (LINK), dlh k 31. 12. 2007 dosahoval 2 154 mil. Sk (zdroj MZ SR), čo znamená medziročný pokles o 121 mil. Sk. Dlh nemocníc transformovaných na akciové spoločnosti za rok poklesol o 8 mili. Sk (na 6 mil. Sk). V tom istom čase dlh štátnych príspevkových organizácií vzrástol o 1 407 mil. Sk. Racionalizačné opatrenia s odstupom času teda prinášajú viditeľné zlepšenie hospodárenia delimitovaných a transformovaných zdravotníckych zariadení.